DOLU HASARI NASIL OLUŞUR

Bölgesel ve mevsimsel iklim şartlarının neden olduğu dolu yağışları araçların kaporta aksamına zarar verebilmektedir. Ansızın gerçekleşen bu yağışlar otomobil dış yüzeyinin hasar görmesine sebep olabilmektedir. 1 cm çapındaki bir dolu taneciği yaklaşık 10m/sn hız ile yeryüzüne düşer ve araç yüzeylerine zarar verebilir. Küresel iklim şartlarının değişmesi nedeniyle dolu yağışı hasarlar ansızın gerçekleşebilmekte ve önlem almak imkansız hale gelebilmektedir. Rüzgar Garaj, dolu hasarının gerçekleştiği durumlarda otomobillerin değer kaybının önüne geçmektedir. Alanındaki uzmanlığını her türlü hasar durumlarında sürücülerin yanında olmak için kullanan Rüzgar Garaj güvenli hizmet sunar.

Dolu Hasarlı Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme (PDR)

Dolu yağışı sonucu araçların kaporta aksamlarında meydana gelen, boyanın zarar görmediği, 5 cm çapa kadar olan kaporta göçükleri RS Servis tarafından Profesyonel ekip ve özel aletlerle aracın orijinalliği korunarak ve herhangi bir boyama işlemi yapılmaksızın düzeltilerek eski haline getirilmektedir. PDR tekniği sayesinde aracın orijinalliği bozulmaz, ikinci el satışında değer kaybına uğramaz. Düzeltme işleminden tatminkâr bir sonuç alınabilmesi için kaportada göçük bölgesindeki sacın uzamamış, boyanın zarar görmemiş ve hasarlı panelin daha önce boyanmamış olması gerekir. Boyasız kaporta göçük düzeltme işleminde, üzerinde göçük bulunan panelin arkasına özel aletlerle ulaşılıp dışa doğru masaj yöntemi ile göçük düzeltilmektedir.

Ulaşılamayan veya arkası kapalı olan (kapı direkleri, avangart) gibi parçalarda onarım işlemi yine bu işe özel olarak tasarlanmış olan çektirme aletleri ile boyaya zarar vermeden yapılmaktadır.