PASTA-CİLA NEDİR ? NASIL YAPILIR ?

Aracın performansı, aracın uzun ömürlü olması araç sahipleri için çok önemli. Ancak pek çok araç sahibi için görünüm de çok hassasiyet gösterilen bir konu. Araç görünümü de kaporta ve boya ile yakından ilişkili. Boya ise zamanla çizikler, lekeler gibi sorunlarla ilk günkü parlaklığını kaybediyor. Peki, araçların boyası nasıl korunur?

Aracınızın boyasını korumak üzere bazı konularda dikkatli olabilirsiniz. Örneğin sıcak yaz aylarında aracınızı doğrudan güneş altında bırakmayın. Dolu gibi doğa etkilerine karşı hava durumunu takip edin ve böyle durumlarda aracınızı kapalı bir yere park edin. Bunlara ek olarak aracın boyasını korumak üzere yapılacak bakımlar ile görünümü canlı ve yeni kılmak mümkün. Bu amaçla belirli dönemlerde uzmanlığına güvenebileceğiniz noktalarda pasta cila yaptırabilirsiniz. Peki, pasta cila nedir?

Pasta cila nedir sorusunun yanıtı araç sahipleri tarafından araştırılıyor. Aslında pasta ayrı ve cila ayrı bir işlem. Bu iki işlem, birbirini tamamlıyor. Pasta işlemi ile boya üzerinde bir inceltme yani zımparalama yapılıyor. Bu inceltme ya da zımparalama ile boya üzerindeki ince çizikler giderilir. Özellikle sürüş sırasında yoldan sıçrayan taşların neden olduğu çiziklerde çok etkilidir. İncelen boyanın üstüne cila yapılır. Cila da daha parlak bir görünüm ve kaynaştırma sağlar. Cila, hem parlaklık sağlamak hem de koruma sağlamak üzere uygulanır.